drzwi
Dom

3 rzeczy, o których warto pamiętać wymieniając drzwi od mieszkania

Wymiana drzwi od mieszkania wymaga precyzji i konkretnej wiedzy. Błędy popełnić łatwo, a ich konsekwencje okazują się tragiczne w skutkach. Często bywa i tak, że nie można swobodne użytkować drzwi, ponieważ nie domykają się dobrze. Niezbyt fortunnym pomysłem jest kupowanie najtańszych skrzydeł, które szybko się wypaczą. Nie warto też oszczędzać na fachowcach.

Rada nr 1 – oszacuj dobrze koszty 

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy wszystkie drzwi nadają się do wymiany. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście ich wygodnego użytkowania czy estetyki wyglądu, ale także kosztów remontu. Oczywiście zmiana aranżacji często wymaga gruntownych zmian, a dla zwiększenia bezpieczeństwa warto zamontować drzwi zewnętrzne o lepszych parametrach antywłamaniowych. Jednak wszystkie prace należy przeprowadzać z głową i kalkulatorem w ręku. Drzwi przesuwne chowane w ścianie są z pewnością wygodniejsze niż tradycyjne rozwierane, natomiast nakład robót jest zdecydowanie większy w porównaniu z samą wymianą skrzydła. Wzrastają też automatycznie koszty. 

Dlatego warto przed rozpoczęciem prac dokładnie oszacować wszystkie wydatki. A jeżeli wizja zmian okazuje się kluczowa, to zawsze można spróbować uzyskać dodatkowe środki. Obecnie dostępne są przecież wygodne pożyczki online, które załatwia się szybko i bez zbędnych formalności. Nawet w ciągu kilku godzin pieniądze mogą spłynąć na rachunek bankowy podany we wniosku o pożyczkę.  

Rada nr 2 – zastanów się, czy jest konieczna wymiana ościeżnicy

Codzienne użytkowanie drzwi sprawia, że nie tylko samo skrzydło wygląda coraz mniej estetycznie, ale również dan ościeżnicy pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście najtaniej i zarazem najłatwiej zawiesić nowe skrzydło na starej futrynie, natomiast często nie dałoby to satysfakcjonujących efektów. Demontaż ościeżnicy jest prostszy w wypadku ramy drewnianej, ponieważ po wycięciu środkowych części profili bez problemu usuwa się to, co pozostaje. Więcej zachodu z zabetonowaną w ścianie ościeżnicą metalową. Wykuwanie jest pracochłonne, a poza tym grozi uszkodzeniem ściany. Dlatego należy skorzystać ze szlifierki kątowej, aby futrynę wyciąć. 

Można też spróbować poprawić estetykę ościeżnicy bez jej usuwania. Pierwsza metoda polega na zamocowaniu specjalnych nakładek na piankę. Jednak trzeba pamiętać, że to rozwiązanie zmniejsza szerokość przejścia o około 3 cm. Innym sposobem jest zeszlifowanie wszystkich nierówności powierzchni, a następnie oklejenie ościeżnicy folią samoprzylepną lub pokrycie warstwą farby. 

Rada nr 3 – nie rób niczego samodzielnie, jeżeli nie potrafisz

Mimo że wymiana drzwi wydaje się prosta, to o błędy montażowe naprawdę łatwo. Dlatego lepiej nie porywać się na samodzielną pracę, jeżeli brakuje wiedzy, odpowiednich narzędzi i doświadczenia. Co więcej, często warunkiem udzielenia gwarancji na nowe drzwi okazuje się powierzenie montażu wykwalifikowanej ekipie. Dlatego nie warto eksperymentować i liczyć na to, że jakoś się uda. Drzwi nieprawidłowo zawieszone oznaczają codzienne kłopoty z ich użytkowaniem.

Category: Dom
Posts created 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top