Na siłowniach coraz częściej zauważyć możemy dojrzałe kobiety, które przełamują stereotyp babci, która siedzi w domu i nie robi wiele poza rozwiązywaniem krzyżówek, lepieniem pierogów i oglądaniem teleturniejów. Na szczęście nowoczesne Panie wiedzą, że emerytura to druga młodość i czerpią z życia pełnymi garściami, podejmując rozmaite aktywności, między innymi trenują, aby zachować zdrowie nie tylko na ciele, ale i na duchu. Na co jednak uważać, kiedy rozpoczynasz uprawianie sportu w dojrzałym wieku?
Zgoda od lekarza
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu ćwiczeń na siłowni, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który zna historię wszystkich Twoich chorób i jest w stanie ocenić, na ile możesz sobie pozwolić podczas aktywności fizycznej. Z pewnością też chętnie doradzi Ci, na jakich aspektach się skupić, a przed czym się wystrzegać. Nie zapomnij poinformować go o wszystkich przebytych kontuzjach, może mieć to kluczowe znaczenie podczas uzyskania zgody i dobierani rodzaju aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie także poproszenie o poradę w kwestii suplementacji – gdy uprawiamy sport, potrzeby naszego organizmu zmieniają się. Kiedy już otrzymasz zielone światło od lekarza, przemyśl, od jakiego rodzaju aktywności rozpocząć swoją sportową przygodę na siłowni.
Rodzaj aktywności dopasowany do możliwości
Idąc po raz pierwszy na siłownię, pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli Twój poziom sprawności fizycznej nie jest zaawansowany (ani nawet średniozaawansowany), warto sprawdzić, czy Twój klub sportowy nie oferuje zajęć dedykowanych seniorom. Są to prowadzone przez profesjonalnych trenerów fitness zajęcia, które skomponowano z myślą o aktywizacji osób starszych. Dopasowane są one do wieku uczestników i nie wymagają sprawności fizycznej na wysokim poziomie – opierają się głównie na ćwiczeniach, które mają za zadanie odciążyć kręgosłup od bólu, zwiększyć mobilność stawów, itp. Skupiają się na aspektach, które doskwierają osobom starszym, a obecność trenera fitness sprawia, że jesteś pod kontrolą i nie ma zagrożenia, że coś Ci się stanie ze względu na źle wykonywane ćwiczenia. Pomyśl także o jodze, której zbawienny wpływ na ciało i umysł dostrzegły już miliony osób na całym świecie (w tym starszych!).
Odpowiedni ekwipunek sportowy
Jeśli już wiesz, jaki rodzaj ćwiczeń wybrać, skompletuj wyprawkę na siłownię. Niezbędna będzie torba sportowa, do której zmieścisz wszystkie potrzebne rzeczy. Możliwe, że nie będziesz musiała specjalnie kupować ubrań na siłownię – wystarczą spodnie dresowe lub legginsy i koszulka z naturalnego, przewiewnego materiału, w której jest Ci wygodnie. Kluczowe jest odpowiednie buty na siłownię. Ponieważ cały ciężar ciała spoczywa na stopach, są one newralgicznym punktem, na który powinnaś zwrócić uwagę. Wybierz obuwie sportowe, które będzie dla Ciebie wygodne i zapewni stawom amortyzację. Pamiętaj też, że na siłowni potrzebny będzie ci ręcznik.
Doborowe towarzystwo
Masz koleżanki w podobnym wieku? Może przyjaźnisz się z sąsiadką? Zabranie kompanek na siłownię sprawi, że pójście tam nie będzie wyłącznie ucztą dla ciała – wykorzystasz ten czas także na aktywność towarzyską, która jest ważnym aspektem dobrego samopoczucia. Jak mówi popularne przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch! Bycie w większej grupie (lub nawet we dwie) sprawi, że będziesz czuła się swobodniej i pewniej siebie!