ekspres do kawy
Dom

Ekspres do kawy – w jakie funkcje warto zainwestować?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez dobrej, mocnej kawy. Zrobienie jednak wyśmienitej małej czarnej lub latte bez ekspresu jest trudne. Wysokiej jakości automat zapewni powtarzalność smaku i wydobędzie z ziaren najlepsze aromaty. Jakie są rodzaje ekspresów i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Rodzaje ekspresów do kawy

W pierwszej kolejności należy wybrać typ ekspresu. Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym jest tzw. ekspres przelewowy. Jego zasada działania polega na przelewaniu gorącej wody przez kawę umieszczoną w papierowym filtrze. Następnie przelatuje ona do dzbanka, który najczęściej jest cały czas podgrzewany. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie większej ilości kawy np. dla wielu osób do pracy albo na spotkanie ze znajomymi. Drugim typem są ekspresy kolbowe. Do nich również należy wsypać zmieloną wcześniej kawę. Ten tym zapewnia jednak największą kontrolę nad procesem parzenia. Samodzielnie można dobrać masę kawy i wodę, jak również temperaturę. W większości dobrych kawiarni wykorzystuje się właśnie tego typu ekspresy. Ostatnim typem są ekspresy automatyczne. Przeprowadzają one samodzielnie proces parzenia kawy na podstawie zadanych wcześniej parametrów. W większości przypadków wykorzystują one kawę ziarnistą i samodzielnie mielą ją przed przygotowaniem.

Najważniejsze funkcje ekspresów do kawy

Ciężko wymienić jedną najważniejszą funkcję ekspresów do kawy. Każdy z nas lubi inny jej tym i to właśnie do niego należy dopasować odpowiedni ekspres. Dla osób lubiących espresso poleca się zakup modelu kolbowego lub automatycznego. Pozwalają one na przygotowanie małej wyraźniej porcji napoju. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę czy ekspres posiada wbudowany młynek. Jeśli tak to kolejnym krokiem będzie sprawdzenie z jakiego materiału wykonane są żarna oraz czy możliwa jest regulacja stopnia zmielenia. Te najlepszej jakości będą pozwalały na co najmniej kilka grubości kawy oraz będą posiadały żarna ceramiczne lub stalowe. Dla osób lubiących latte polecamy ekspresy automatyczne z dodatkowym wężykiem do podawania mleka lub z dyszą do jego spieniania. Wtłacza ona do napoju gorącą parę i tworzy gęstą i przyjemną w smaku cremę. Dysze do spieniania będę również posiadały w większości przypadków ekspresy kolbowe.

Gdzie kupić ekspres do kawy?

Ekspresów do kawy najlepiej szukać w dużych sklepach z AGD lub w dedykowanych zajmujących się sprzedażą kawy i akcesoriów do niej. Sprzedawca na pewno doradzi jaki typ będzie najlepiej dopasowany do potrzeb. Dobry ekspres do kawy dla wielu osób może być sporym jednorazowym wydatkiem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że mając w domu ekspres ograniczymy spożycie kawy na mieście to może okazać się, że przyniesie on sporo oszczędności. Warto zainteresować się wtedy czym są szybkie kredyty. Najlepsze okazje znikają ze sklepów bardzo szybko. Dzięki pożyczkom online, w prosty sposób można wypełnić wniosek i otrzymać pieniądze już w kilkanaście minut. 

Category: Dom
Posts created 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top