Wspinaczka wysokogórska

Jaki ekwipunek trzeba posiadać, przygotowując się do alpinistyki?

Wspinaczka wysokogórska to jedyne w swoim rodzaju połączenie wyzwania, emocji oraz przygody na stokach najwyższych gór na świecie. Trudno opisać uczucia, które towarzyszą podczas wspinaczki i zdobyciu kolejnego szczytu. Z tego powodu coraz więcej ludzi decyduje, że chce przekonać się samemu, dlaczego alpinistyka od lat przyciąga pasjonatów gór z całego świata. Nie wolno zapominać, że wspinaczka wysokogórska to sport ekstremalny w każdym tego słowa znaczeniu, dlatego odpowiedni sprzęt będzie niezbędny, aby zapewnić nam bezpieczeństwo.

Doświadczenie i umiejętności – najcenniejszy ekwipunek

Zanim przystąpimy do przeglądania katalogów sklepów wspinaczkowych, powinniśmy udać się na kurs wspinaczkowy i wziąć udział w kilku wyjazdach z bardziej doświadczonymi kolegami lub koleżankami. Musimy nauczyć się, jak obsługiwać sprzęt, jak poruszać się w skalnym terenie oraz zrozumieć, czego potrzebujemy od naszego ekwipunku. Nie jest to wiedza, którą możemy zdobyć jedynie z książek, instruktaży oraz artykułów.

Ubiór

Strój do wspinaczki musi łączyć w sobie dwie ważne cechy – ochronę przed zimnem oraz swobodę ruchu. Ta druga cecha jest szczególnie ważna, gdy będziemy wspinać się w uprzęży. Kurtka oraz spodnie muszą dodatkowo posiadać duże kieszenie, które zapewnią łatwy dostęp do noszonych tam przedmiotów. Ma to duże znaczenie, gdyż przez większość czasu na wysokości będziemy nosić rękawiczki, co utrudni korzystanie z kieszeni. Nogawki oraz ocieplacze powinny przylegać do łydki, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko rozerwania materiału rakami. Naszym nieodłącznym towarzyszem w górach powinna być bielizna termoaktywna, która zapewni doskonałą ochronę przed zimnem oraz wilgocią.

Obuwie oraz raki

Buty wysokogórskie to jeden z najważniejszych elementów naszego ekwipunku. Dobrze dopasowane obuwie zapewni nam niezbędny komfort w czasie wspinaczki, a także przyczepność podczas marszu. Oprócz bieżnika należy zwrócić uwagę na wodoodporność oraz właściwości termoizolacyjne. Buty powinny posiadać wzmocnienia w kluczowych miejscach – rejon podeszwy oraz cholewa – „oddychającą” membranę Gore-Tex oraz możliwość montażu automatycznych lub półautomatycznych raków. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie skarpetki, najlepiej dwie pary, jedną cienką „oddychającą” oraz drugą, grubszą, na przykład z wełny merino.

Rękawiczki

Ten element ekwipunku musi być ciepły i wodoodporny, a zarazem oferować dobry chwyt na czekanie oraz linie. Dodatkowo rękawiczki muszą dawać pełną swobodę w obsłudze sprzętu wspinaczkowego bez potrzeby dotykania go gołymi dłońmi. Dwie pary to absolutne minimum – rękawiczki łatwo zgubić, a odsłonięta ręka może szybko paść ofiarą odmrożenia.

Sprzęt wspinaczkowy

Naturalnie nie możemy wyprawić w góry bez odpowiedniego ekwipunku do wspinaczki. Oprócz kasku, pod który wkładamy czapkę, należy zaopatrzyć się w liny, uprząż, zestaw karabinków, kubki, ósemki oraz ekspresy. Nieodłącznym elementem ekwipunku jest dopasowany do naszego wzrostu czekan. Dokładny rodzaj ekwipunku będzie zależał od naszych preferencji oraz wymagań góry, ale trzeba dołożyć starań, aby nasz sprzęt był wysokiej jakości – szybkie pożyczki online pomogą pokryć wszystkie potrzeby.

Dodatki

Lista rzeczy, które powinniśmy zabrać w góry, nigdy się nie kończy. Wiele użytecznych drobiazgów pomoże zadbać o nasz komfort oraz bezpieczeństwo w czasie wspinaczki. Co jeszcze zabrać ze sobą na wyprawę? Okulary przeciwsłoneczne, krem – chroniący skórę przed mrozem oraz promieniami UV – ogrzewacze chemiczne. Rozsądnie jest również posiadać przy sobie detektor lawinowy oraz niewielką łopatkę, aby przygotować się nawet na wszelkie niespodzianki, jakie mogą zgotować nam góry.

Posts created 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top