laptop

Porządny laptop, czyli jaki? Zobacz nasz poradnik

Laptop to urządzenie bardzo uniwersalne. Znajdzie zastosowanie do wielu rzeczy. Dla niektórych jest wyłącznie narzędziem do pracy, a inni używają go również do rozrywki. Jest przy tym bardzo mobilny. Laptop można wziąć ze sobą w podróż, używać go w pociągu, czy w hotelu. Nic więc dziwnego, że laptopy są dziś jednym najczęściej wybieranych rodzajów komputerów. Zobacz, jak kupić porządny laptop.

Jak dopasować laptop do swoich potrzeb?

Laptop należy przede wszystkim dostosować do swoich własnych potrzeb. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie właściwie są te potrzeby – tzn. do czego laptop będzie faktycznie używany. Dla wielu osób jest on wyłącznie narzędziem pracy. W takiej sytuacji laptop powinien być wyposażony w taki sprzęt, który będzie pozwalał udźwignąć i właściwie obsługiwać używane do pracy oprogramowanie. W przypadku osób, które w celach zawodowych używają przede wszystkim edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych i podobnego oprogramowania, wymagania te nie będą duże. Jednak graficy komputerowi, osoby zajmujące się animacją, czy montażem obrazu będą potrzebować sprzętu o naprawdę dobrych parametrach. W niektórych przypadkach laptop kupuje się prawie wyłącznie do gier. Laptop gamingowy powinien być wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, odpowiednio dużą ilość pamięci RAM i pojemne dyski. Najczęściej jednak laptopu używane są jako uniwersalne komputery do domu, które łączą w sobie różne zastosowania.

Parametry techniczne laptopa – co wybrać?

W kwestii parametrów technicznych w pierwszej kolejności należy kierować się własnymi potrzebami, czyli przeznaczeniem laptopa. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Nawet jeżeli w pracy nie używamy zaawansowanego oprogramowania, to kupując laptop, warto postawić na sprzęt w miarę nowoczesny. Rozwijająca się wciąż technologia sprawia, że nawet niezbyt rozbudowane oprogramowania wymaga dzisiaj do obsługi mocnego sprzętu. Tanie elementy laptopa mogą po jakimś czasie okazać się przestarzałe, a to może rodzić problemy z obsługą niektórych programów. Kupując laptop dla siebie, należy więc znaleźć równowagę pomiędzy ceną a parametrami technicznymi sprzętu.

Laptopy duże i małe – na co się zdecydować?

W handlu spotkać można laptopy o różnych rozmiarach. Mniejsze modele są zasadniczo lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Komputery większe oferują za to zdecydowanie większą wygodę pracy i lepszy obraz na monitorze. Co wybrać? Osoby, które często się przemieszczają i nie chcą obciążać się zbędnym bagażem, powinny wybrać model raczej niewielki. Takie laptopy mają jednak swoje wady. Warto wiedzieć, że obecnie produkowane są również urządzenia ultralekkie, które niekoniecznie muszą mieć małe rozmiary (często są po prostu bardzo płaskie). Ich wadą jest w dalszym ciągu wysoka cena. Do pracy w domu lepiej kupić laptop w rozmiarach umożliwiających jak najbardziej wygodne użytkowanie.

Jak sfinansować zakup laptopa?

Pytaniem, które z całą pewnością należy sobie zadać, jest to, jak sfinansować zakup laptopa. Ceny urządzeń dostępnych na rynku zaczynają się od około tysiąca złotych. Najdroższe modele kosztować mogą jednak nawet dwadzieścia tysięcy. Laptop wyposażony w nowoczesny sprzęt i cechujący się w związku z tym dobrymi parametrami kosztuje zazwyczaj w granicach od dwóch, do czterech tysięcy złotych. Dla wielu osób to niebagatelna kwota, która może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Na szczęście są na to sposoby. Na rynku dostępne są szybkie i łatwe kredyty, dzięki którym można pozwolić sobie nawet na najlepszy sprzęt. Jeżeli laptop używany będzie do pracy i pozwoli w jakiś sposób zwiększyć dochody, to taka inwestycja z całą pewnością się po jakimś czasie zwróci. Jeżeli z kolei laptop ma służyć głównie rozrywce – skorzystanie z kredytu pozwala rozłożyć duży wydatek w czasie, co dla wielu osób jest jedyną opcją zakupu. Decydując się jednak na zakup konkretnego modelu, warto dobrze przemyśleć swoje możliwości finansowe i wybrać mądrze.

Posts created 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top