Żagle vs silnik – jaką łódź wybrać?

To problem, który pojawia się bardzo często wśród fanów wodnego wypoczynku. Zarówno żagle, jak i łodzie silnikowe mają swoich wielbicieli i absolutnych przeciwników. Postaramy się przybliżyć temat i wyjaśnić, która opcja jest lepszym wyborem dla Ciebie!

Ekologia kontra szybkość

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, jakie rozróżniają łodzie motorowe od żaglówek, jest tempo ich przemieszczania się. Nie można powiedzieć, że któreś z nich są szybsze, ale podczas gdy jedne oferują stałe tempo, drugie – są uzależnione od aury pogodowej. Tak jest: łódź silnikowa przemieszcza się ze stałą prędkością, którą zapewnia jej właśnie dodatkowy napęd.

Żaglówka natomiast może płynąć dość szybko, ale tylko wtedy, gdy pogoda na to pozwala. W zupełnie bezwietrzny, słoneczny dzień przemieszczanie się na łodzi żaglowej będzie albo bardzo trudne, albo w ogóle niemożliwe.

Jeśli jednak chodzi o wpływ na środowisko naturalne, oczywiście wygrywają tu żaglówki. Łodzie spalinowe wymagają użycia paliwa, które nie pozostaje obojętne dla natury.

Co wyjdzie taniej?

Kolejną kwestią, która ma nie mniejsze znaczenie jest to, że żaglówki pływają w zasadzie za darmo (póki co, nikt jeszcze nie opracował żadnych podatków za korzystanie z wiatru), natomiast łodzie motorowe potrzebują paliwa, które trzeba regularnie tankować, aby maszyna mogła odpowiednio pracować.

Pamiętaj jednak, że nawet łodzie żaglowe wymagają od czasu do czasu pewnych nakładów finansowych. Właściwie, trudno określić te wydatki „pewnymi”, raczej znajdują się one w kategorii „wysokich”. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się szybkie kredyty online: zużyte żagle wymagają wymiany, a nowe wcale nie są tanie. Oczywiście, nie oznacza to, że łodzie motorowe w ogóle nie wymagają napraw i nie ulegają awariom, jednak to koszt żagli jest dość znaczący.

Pamiętaj o ograniczeniach

Żaglówki i łodzie motorowe różnią się między sobą również w nieco innej kwestii – mogą dotyczyć ich różnego rodzaju ograniczenia. Przykładowo, wpłynięcie na wody znajdujące się na terenach, gdzie niedozwolony jest hałas – będzie niemożliwe dla motorówki, a łódź żaglowa będzie mogła poruszać się tam bez większych utrudnień.

Jednakże jeśli jezioro lub rzeka będą dość płytkie – to łódź motorowa może okazać się lepszą opcją, bowiem nie wymaga ona aż tak dużego zanurzenia jak żaglówka. Co za tym idzie – również cumowanie jest łatwiejsze dla motorówek – łódź żaglową trzeba pozostawić w większej odległości od brzegu.

Żagle – tylko dla wybranych?

Uważa się, że żaglówki są przeznaczone tylko i wyłącznie dla znawców sportów wodnych. Nie oznacza to jednak, że łodzią motorową może kierować każdy – obydwie te maszyny wymagają sporej wiedzy i umiejętności, tyle że każda z innego zakresu. Podczas gdy sterowanie łodzią motorową rzeczywiście jest prostsze, sztukę żeglowania również z pewnością zdołasz opanować, jeśli tylko zechcesz.

Jak widać, zarówno łodzie żaglowe, jak i motorowe mają swoje wady i zalety. To do Ciebie należy decyzja, a podjąć ją musisz w oparciu o wyżej wymienione cechy, wybierając te, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Posts created 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top